Jak i czym najlepiej ciąć plexi?

3 marca 2022

admin_dev

Info/FAQ

0

Plexi to tworzywo sztuczne złożone z polimetakrylanu metylu. Ze względu na dużą przezroczystość i wytrzymałość to popularny w wielu branżach materiał. Jak ciąć plexi? Jakich narzędzi użyć, by nie tylko dociąć płytę do pożądanego wymiaru, ale także pozostawić gładkie krawędzie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Plexi: co to jest i jakie ma zastosowanie?

Plexi nie bez powodu nazywane jest szkłem akrylowym. Transparentność PMMA o grubości 3 mm wynosi około 92%, co czyni go doskonałym zamiennikiem szkła. To surowiec nietłukący się i odporny na ściskanie (100 MPa) oraz rozciąganie (75 MPa). Cechuje więc go duża wytrzymałość mechaniczna. Materiał ten wykazuje także dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także nie żółknie pod wpływem promieniowania UV, dzięki czemu może być używany na zewnątrz. Znajduje zastosowanie również w przestrzeniach prywatnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

Stosowanie na zewnątrz

Płytę plexi używa się do wykonania:

 • okien,
 • ekranów akustycznych (dźwiękochłonnych),
 • zadaszeń i świetlików,
 • elementów elewacji.

Wnętrza prywatne

Plexi to materiał wykorzystywany w domach i mieszkaniach do tworzenia:

 • ścian kabiny prysznicowej,
 • elementów dekoracyjnych,
 • mebli,
 • pudełek i oświetlenia.

Wnętrza użyteczności publicznej

Plexi znajduje zastosowanie w centrach handlowych i halach produkcyjnych. Wykonuje się z niej:

 • ścianki działowe,
 • szyldy reklamowe,
 • tablice informacyjne,
 • elementy urządzeń i maszyn.

Jaką plexi tnie się najlepiej?

Płyta plexi to materiał, który dostępny jest w wielu grubościach. Na rynku znaleźć można znaleźć zarówno płyty 1 mm, jak i 20 mm. Istotne jest, by dostosować odpowiednie narzędzie do rozmiaru materiału. Oczywiście im cieńszy jest materiał, tym łatwiejsze jest wycinanie plexi na wymiar, Cięcie grubszego plexi wymaga bardziej specjalistycznych narzędzi i większej wiedzy.

Jak ciąć plexi?

Przed rozpoczęciem pracy nad kształtowaniem materiału, warto się do tego odpowiednio przygotować. Podczas obróbki nie powinno się zdejmować folii ochronnej z płyty plexi. Dzięki temu uniknie się porysowania lub zabrudzenia materiału. Należy także unikać kontaktu materiału z substancjami z amoniakiem, które mogą uszkodzić płytę. Zanim rozpocznie się wycinanie z plexi należy też przygotować odpowiednie narzędzia.

Cięcie plexi nożem

Cięcie plexi nożem to najprostszy wariant obróbki, który doskonale sprawdzi się w przypadku cienkiej płyty. Do kształtowania płyty użyć można zwykłego rozgrzanego ostrza lub wykorzystać nóż termiczny.

Cięcie plexi brzeszczotem

Brzeszczot umożliwia cięcie grubszych płyt plexi na wymiar. Narzędzie powinno mieć jednak niewielkie ząbki, dzięki czemu krawędź będzie równa, a więc lepiej wykończona. Za duże ząbki mogą spowodować poszarpanie krawędzi, a także przyczynić się do powstania naprężeń materiałowych, które skutkują pęknięciem płyty.

Cięcie plexi wyrzynarką

Do wycinania w plexi posłużyć może także specjalnie przystosowana do tworzyw sztucznych wyrzynarka, która pracuje na niskich obrotach. Odpowiedni dobór obrotów jest szczególnie ważny ze względu na fakt, że duże obroty wytwarzają wysoką temperaturę, która może powodować pojawienie się nadmiernej ilości odprysków i uszkodzenie płyty. Podczas pracy z wyrzynarką ważne jest także podparcie płyty. Możliwość dociskania płyty eliminuje drgania, które mogą powodować nierówne cięcie.

Cięcie plexi wiertarką

Wiertarka z wiertłami lub otwornicą służy przede wszystkim do wykonywania otworów w plexi. Dodatkowo to narzędzie, które może posłużyć do rozpoczęcia prac wyrzynarką. Do plexi najlepiej sprawdzą się wiertła i otwornice dostosowane do metalu.

Cięcie plexi piłką włosową

Przy pomocy piłki włosowej można wycinać nawet bardzo skomplikowane kształty oraz dokładnie wykończyć krawędzie. Jest to jednak proces bardzo czasochłonny, skomplikowany i wymagający dużego doświadczenia.

Cięcie plexi piłą tarczową

Przy pomocy piły tarczowej możliwe jest docięcie nawet grubych płyt plexi. Należy jednak pamiętać, by ustawić około 8 tys. obr./min, przygotować odpowiednie podparcie i wybrać tarcz ze stali szybkotnącej o grubości 3 mm. Dzięki temu krawędzie płyty nie będą poszarpane, a materiał nie zacznie się topić.

Cięcie plexi laserem

Cięcie plexi laserem to bardzo precyzyjny i profesjonalny sposób obróbki. Przy pomocy plotera laserowego w technologii CNC możliwe jest docinanie i kształtowanie płyty w dowolny wzór. Cięcie lasem gwarantuje gładkie i bardzo elastyczne krawędzie oraz możliwość wycinania wielu identycznych kształtów.

Cięcie plexi – podsumowanie

Najlepsze narzędzia do samodzielnej obróbki plexi to wyrzynarka oraz wiertarka. Pozwalają one na obróbkę zarówno grubej, jak i cienkiej płyty. Jednak sama wiedza, czym ciąć plexi może nie wystarczyć. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nasz doświadczony zespół wykonuje frezowanie CNC, dzięki czemu krawędzie płyty są gładkie, a kształty wycięte w sposób precyzyjny. Oferujemy także obróbkę innych materiałów, takich jak:

Inne wpisy z INFO/FAQ

3 marca 2022

Potrzebujesz precyzyjne i powtarzalne wyciąć kształty w płytach HPL? Dowiedz się: co to jest CNC i dlaczego warto skorzystać z usług firmy, która posługuje się tą technologią. Obrabiarki sterowane numerycznie spowodowały prawdziwą rewolucję w przemyśle.

17 listopada 2021

Poszukujesz trwałego, estetycznego i łatwego w czyszczeniu materiału? Dowiedz się: płyta HPL co to jest? To niezwykle popularne rozwiązanie, wykorzystywane przez wielu architektów wnętrz, którzy chcą wykończyć pomieszczenie w sposób funkcjonalny i piękny. Ale nie tylko. Przeczytaj nasz artykuł i zyskaj odpowiedzi na pytania:  laminat HPL co to jest, jak powstaje i gdzie można go zastosować?

17 listopada 2021

Potrzebujesz wytrzymałego materiału, ale nie wiesz, czy można dostosować go do Twoich potrzeb? Frezowanie laminatu to doskonały proces, który Ci to zapewni.
Post by admin_dev

Comments are closed.