Co to jest obrabiarka CNC i do czego służy?

10 grudnia 2021

admin_dev

Info/FAQ

0

Potrzebujesz precyzyjne i powtarzalne wyciąć kształty w płytach HPL? Dowiedz się: co to jest CNC i dlaczego warto skorzystać z usług firmy, która posługuje się tą technologią. Obrabiarki sterowane numerycznie spowodowały prawdziwą rewolucję w przemyśle. Ich działanie jest nie tylko bardzo ekonomiczne, ale także niezwykle skuteczne. Jeśli więc zastanawiasz się: obrabiarka CNC – co to, przeczytaj nasz artykuł!

Co oznacza termin CNC?

Obrabiarka CNC to inaczej Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to układ sterowania numerycznego wyposażony w mikrokomputer, który można samodzielnie zaprogramować. Wykorzystywany jest do sprzętów wykonujących obróbkę materiałów. Maszyny CNC to między innymi: frezarki, elektrodrążarki i tokarki.

Wiesz już, co to jest CNC, do czego jest jednak wykorzystywane? Używa się go do obróbki drewna, metali, tworzyw sztucznych, a nawet szkła. Dzięki systemowi numerycznemu maszyny mogą wycinać złożone kształty oraz detale w sposób szybki i łatwy. Cały proces jest powtarzany, a więc możliwe jest wielokrotne stworzenie identycznych wzorów. Obrabiarki CNC są zatem bardzo często wykorzystywane w produkcji przemysłowej.

Do czego służy operator CNC?

Operator CNC to osoba, która programuje maszyny sterowane numerycznie. Do jego głównych zadań należy ustalanie, konfiguracja, mocowanie i kalibracja maszyn. Odpowiada więc za ustawienie i zamocowanie odpowiednich narzędzi. Operator CNC wykonuje też testy i sprawdza jakość wykonanych prac, a gdy to potrzebne przeprowadza korektę ustawień. Do jego zadań należy również bieżąca kontrola nad sposobem działania sprzętu oraz jego serwisowanie i diagnostyka.

By zostać operatorem maszyn CNC, trzeba ukończyć wymagane kursy. Pozwalają one zyskać niezbędną wiedzę techniczną i przygotowują do praktycznego wykonywania tego zawodu.

Rodzaje układów sterowania

Występują trzy rodzaje układów sterowania obrabiarki CNC:

  • Sterowanie punktowe – opiera się na precyzyjnych narzędziach, które ułożone są w określonym położeniu względem przedmiotu. W tym układzie bez znaczenia jest szybkość oraz tor, na którym się znajdują narzędzia. Polecany jest duża szybkość i ruch po linii prostej, ale nie jest on wymagany. Jest to najprostszy rodzaj, który używany jest do wiertarki i wytaczarki.
  • Sterowanie odcinkowe – zakłada przemieszczanie się narzędzie po określonym torze równoległym do osi współrzędnych w sprecyzowanej płaszczyźnie i z ustaloną prędkością. Stosowane jest podczas planowania i tłoczenia wzdłużnego w obróbce wałków wielostopniowych oraz podczas frezowania.
  • Sterowanie kształtowe (ciągłe) – pozwala na realizację dowolnego ruchu (proste, łuki, krzywe, skosy). Wykonuje zarys figury lub bryły. Występują trzy typy sterowania kształtowego: 2D – narzędzie wykonuje ruch po łuku, elipsie lub okręgu,  2½ D – narzędzie porusza się po różnych płaszczyznach X/Y, X/Z i Y/Z oraz 3D – narzędzie wykonuje ruchy przestrzenne.

Gdzie się stosuje CNC?

Maszyna CNC to doskonałe rozwiązanie, gdy liczy się szybkość i precyzja wykonania. Pozwala ona otrzymać serię bez strat i błędów, co zmniejsza znacząco koszty produkcji. Obecnie jednak metodę tę stosuje się także do jednostkowych projektów. Urządzenia CNC działają sprawnie, obrabiają krawędzi i nie marnując niepotrzebnie materiału. Dzięki temu jest to bardzo opłacalny proces.

Obróbka CNC we Frezowanie HPL

We Frezowanie HPL wykonujemy obróbkę CNC. Zajmujemy się frezowaniem, wycinaniem, formatowaniem i rozkrojem. Kupisz u nas także płyty HPL, MPB i MDF, które będą idealne na fronty meblowe lub blaty HPL.

Oferujemy profesjonalne usługi w korzystnej cenie. Zapoznaj się z naszym asortymentem i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Inne wpisy z INFO/FAQ

17 listopada 2021

Poszukujesz trwałego, estetycznego i łatwego w czyszczeniu materiału? Dowiedz się: płyta HPL co to jest? To niezwykle popularne rozwiązanie, wykorzystywane przez wielu architektów wnętrz, którzy chcą wykończyć pomieszczenie w sposób funkcjonalny i piękny. Ale nie tylko. Przeczytaj nasz artykuł i zyskaj odpowiedzi na pytania:  laminat HPL co to jest, jak powstaje i gdzie można go zastosować?

17 listopada 2021

Potrzebujesz wytrzymałego materiału, ale nie wiesz, czy można dostosować go do Twoich potrzeb? Frezowanie laminatu to doskonały proces, który Ci to zapewni.
Post by admin_dev

Comments are closed.