Płyta dibond (ACP) to kompozyt, a więc materiał wykonany z kilku surowców. Składa się z dwóch warstw aluminium połączonych polietylenowym rdzeniem. To połączenie metalu z tworzywem sztucznym sprawia, że płytę kompozytową dibond cechuje wysoka wytrzymałość i łatwość w czyszczeniu. ACP występuje także pod takimi nazwami jak: plabond, płyta kompozytowa, alcubond, alucobond, tubond, reynobond, etalbond czy płyta typu bond.
Zastosowanie płyty dibond
Dibond to innowacyjna płyta, która jest odporna na warunki atmosferyczne, takie jak niskie i wysokie temperatury, deszcz czy promieniowanie UV. Dzięki tym właściwościom może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Wnętrza prywatne
Płyta dibond to tworzywo bardzo elastyczne, dzięki temu znajduje zastosowanie w aranżacji i wykończeniu wnętrz. Stosuje się ją do tworzenia m.in.:
- numeracji domów,
- elementów dekoracyjnych,
- skrzynek,
- oświetleń LED.
Wnętrza użyteczności publicznej
Dzięki niezwykle wytrzymałej strukturze dibond frezowany stosowany jest we wnętrzach narażonych na intensywne użytkowanie, takich jak centra handlowe czy hale produkcyjne. Przykładem zastosowania płyty są:
- elementy maszyn,
- elementy zabudów samochodowych,
- logotypy, stojaki, kasetony oraz inne gadżety reklamowe,
- okładziny sklepowe,
- ścianki działowe,
- kasetony świetlne,
- zabudowy stoisk targowych.
Stosowanie na zewnątrz
Dzięki odporności na warunki atmosferyczne wiele produktów z dibondu może przez cały rok znajdować się na zewnątrz. Należą do nich:
- tablice informacyjne, np. opisujące siedzibę firmy,
- tablice reklamowe i szyldy,
- elementy wykończenia sklepów i stoisk handlowych,
- elementy ścian, sufitu czy nawet elewacji.