Na czym polega frezowanie laminatu? Przykłady frezowania laminatu HPL

17 listopada 2021

admin_dev

Info/FAQ

0

Potrzebujesz wytrzymałego materiału, ale nie wiesz, czy można dostosować go do Twoich potrzeb? Frezowanie laminatu to doskonały proces, który Ci to zapewni. Wykorzystuje niezwykle mocne i praktyczne tworzywo, które można modyfikować. Dowiedz się: czym jest HPL oraz do czego jest używane. Przekonaj się także: na czym polega frezowanie i jakie są jego rodzaje.

Czym jest laminat HPL?

Zanim dowiesz się, co to frezowanie laminatu, warto wyjaśnić czym jest ten materiał. Skrót HPL pochodzi od angielskiego wyrażenie high pressure laminate, które oznacza laminat wysokociśnieniowy. Jest to tworzywo termoutwardzalne, które powstało z kliku lub kilkunastu warstw papieru. Wszystkie są impregnowane żywicą. Wewnątrz stosuje się żywicę fenolową, natomiast na zewnątrz żywicę melaminową. Następnie całość prasowana jest w warunkach wysokiego ciśnienia (nawet do 9 mPa) i znacznej temperatury (ponad 150 stopni Celsjusza).

Laminat jest niezwykle wytrzymały. Ma twardą powierzchnię i jest odporny na wilgoć oraz zabrudzenia. Dobre HPL ma także warstwę zabezpieczającą przed promieniowaniem UV. Może on zostać poddany obróbce, dzięki czemu dostosujesz go do Twoich oczekiwań. Dowiedz się zatem: na czym polega frezowanie laminatu?

Jak wygląda proces frezowania laminatu?

Co to jest frezowanie? To rodzaj obróbki skrawaniem. Polega na nadaniu odpowiedniego kształtu wykorzystywanemu materiałowi. Frezarka za pomocą frezu, czyli wieloostrzowego narzędzia, nadaje płycie HPL dekoracyjny wygląd. Robi to za pomocą ruchu obrotowego oraz posuwowego. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie różnych kształtów i ozdób.

Istnieje kilka technik frezowania laminatu. Różnią się one między innymi pod względem rozmieszczenia ostrzy. We frezowaniu walcowym (obwodowym) oś frezu znajduje się równolegle do obrabianego materiału. Jest to przeciwieństwo frezowania czołowego, w którym oś jest prostopadła do laminatu. Wyróżnić można także frezowanie skośne, gdzie frez ustawiany jest między kątem między 0 a 90 stopni.

W zależności od kierunku ruchu frezu można mówić o:

  • frezowaniu współbieżnym – kierunek ruchu posuwowego jest identyczny jak kierunek frezu. W tym typie wióry gromadzone są za frezem, co ułatwia pracę narzędziu,
  • frezowanie przeciwbieżne – kierunek obrotu frezu i ruchu posuwowego są przeciwstawne. Sprawia to, że detale mogą się odrywać, a wióry gromadzić się pod frezem.

Frezowanie laminatu – przykłady

Wiesz już frezowanie – co to jest. Teraz musisz zdecydować, czy potrzebujesz laminatu. Materiał ten ma wiele zastosowań. W zależności od jego grubości może stanowić warstwę okleinową lub być tworzywem konstrukcyjnym. Do przykładów frezowania laminatu HPL można zaliczyć:

  • elementy mebli (fronty meblowe, blaty HPL),
  • panele ścienne,
  • drzwi (przesuwne, jak i na zawiasach np. w zabudowach regałowych, zabudowach sanitarnych (kabiny toaletowe), szafkach basenowych, szatniach).

Ze względu na dużą wytrzymałość laminatu na uszkodzenia, często stosowany jest w obiektach użyteczności publicznej.

Frezowanie laminatu w Frezowanie HPL

Frezowanie HPL to firma prowadzona przez doświadczony zespół specjalistów. U nas kupisz płyty HPL o różnych wykończeniach i wzorach (imitacje betonu, kamienia, marmuru, blachy cortenowskiej, lastryko i wielu gatunków drewna). Ponadto możesz wybierać strukturę powierzchni laminatu: gładką lub satynową. Dodatkowo jego fakturowane płaszczyzny mogą imitować łupek, kamień albo spękane drewno. Oferujemy także niezwykle praktyczne wykończenie „anty-finger”, które pozwala uniknąć śladów dotykania i nie zatłuści się od chwytania powierzchni dłońmi. Dbamy o to, by nasz asortyment laminatów był zgodny z najnowszymi trendami we wnętrzarstwie.

Zajmujemy się również frezowaniem laminatu. Proponujemy profesjonalne usługi w atrakcyjnej cenie. Zobacz całą ofertę i stwórz idealną przestrzeń w domu lub miejscu pracy. Przekonaj się, że frezowanie u nas jest dokładne i terminowe.

Inne wpisy z INFO/FAQ

17 listopada 2021

Poszukujesz trwałego, estetycznego i łatwego w czyszczeniu materiału? Dowiedz się: płyta HPL co to jest? To niezwykle popularne rozwiązanie, wykorzystywane przez wielu architektów wnętrz, którzy chcą wykończyć pomieszczenie w sposób funkcjonalny i piękny. Ale nie tylko. Przeczytaj nasz artykuł i zyskaj odpowiedzi na pytania:  laminat HPL co to jest, jak powstaje i gdzie można go zastosować?

10 grudnia 2021

Potrzebujesz precyzyjne i powtarzalne wyciąć kształty w płytach HPL? Dowiedz się: co to jest CNC i dlaczego warto skorzystać z usług firmy, która posługuje się tą technologią. Obrabiarki sterowane numerycznie spowodowały prawdziwą rewolucję w przemyśle.
Post by admin_dev

Comments are closed.